Ogłoszenia duszpasterskie – Niedziela Palmowa – 05.04.2020 r.

  1. Przed nami najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Zachęcam do modlitwy i wyciszenia się w ten święty czas oraz do udziału w modlitwie łącząc się poprzez transmisje telewizyjne lub internetowe (online). Planujemy przeprowadzić transmisje Liturgii Triduum Paschalnego oraz Rezurekcji dla naszej parafii, z naszej kaplicy.  Nikt nie ma wątpliwości, że te święta od strony zewnętrznej będą wyglądały zupełnie inaczej. W obrzędach liturgicznych może uczestniczyć tylko 5 osób.

TRIDUUM PASCHALNE

  • WIELKI CZWARTEK – ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa: Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Po Jej zakończeniu adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy będzie trwała do godz. 21.00.
  • WIELKI PIĄTEK – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa:

godz. 15.00 –  Koronka do Bożego Miłosierdzia

                – Adoracja Najświętszego Sakramentu

godz. 18.00  – Droga Krzyżowa

–  LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

Po zakończeniu Liturgii adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim do godz. 21.00. W Wielki Piątek będzie można umówić się na indywidualną spowiedź: w godz. 15.30 ‑ 17.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

  • WIELKA SOBOTA – dzień ciszy i modlitwy:

W Wielką Sobotę nie będzie błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Błogosławieństwa dokonuje ojciec rodziny przed śniadaniem wielkanocnym (tekst błogosławieństwa poniżej). W Wielką Sobotę zalecana jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

  • WIELKANOC – największe święto chrześcijan:

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ rozpocznie się o godz. 18.00. Prosimy o przyniesienie świec.

  • NIEDZIELA WIELKANOCNA – Msza św. rezurekcyjna bez procesji o godz. 07.00. Msze św. w ciągu dnia o godz.: 11.00, 13.15 w kaplicy
  • PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY: Msze św. jak w każdą niedzielę, czyli o godz. 09.00, 11.00, 13.15 w kaplicy.
  • Na czas wielkiego tygodnia życzę błogosławieństwa Bożego oraz owocnego przeżywania liturgii Triduum Paschalnego.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.